Dejan Čolović, vlasnik kompanije Banja Komerc Bekament
Kako ocenjujete poslovanje vaše kompanije u 2019. godini?
– Poslovanje kompanije Bekament vodi se principima održivog razvoja i usmereno je na konstantno ulaganje u tehnološke inovacije i ljudske resurse. Prepoznajući i prateći rastuće potrebe domaćeg i inostranog tržišta, poslednjih nekoliko godina znatno smo unapredili proizvodne kapacitete. Otvoreni su novi fabrički pogoni za proizvodnju stiropora, praškastih materijala i tečnog programa, najsavremeniji u ovom delu Evrope. Proizvodni kapacitet fabrike stiropora iznosi 500.000 m3/g, a kapacitet proizvodnje praškastih materijala i tečnog programa uvećan je na 350.000 t/g. Instaliran je i najnapredniji automatizovani sistem skladištenja. Jasna vizija i strategija uslovile su rast prihoda i u 2019. godini, što je postignuto unapređenjem postojećih i plasiranjem novih proizvoda, penetraciju tržišta i izlazak na nova.
Šta biste istakli kao značajan momenat u poslovanju vaše
firme?
– Da je digtalizacija neophodna, shvatili smo još 2014. kada smo uspešno implementirali Micosoft AX. Prošle godine otišli smo i korak dalje i uveli sve ključne module SAP ERP poslovnog sistema koji su standardizovali procese i dodatno podigli nivo efikasnosti i produktivnosti. Uspešno je uveden i WMS sistem automatskog skladišta, a u pripremi su i implementacije DMS-Document Management Systema i TMS-Transport Management Systema.
– Radi osnaživanja brenda i jačanja reputacije kompanije, u 2019. urađeno je repozicioniranje koje je podrazumevalo novu marketinšku strategiju i promenu vizuelnog identiteta. Redefinisana je brend arhitektura i urađen redizajn ambalaže.
– Važan element u poslovanju kompanije podrazumevao je i unapređenje organizacione strukture počevši od najvišeg nivoa menadžmenta preko jačanja postojećih sektora i formiranja novih, što će u perspektivi osigurati još bolje poslovne rezultate.
Kakvi su vaši planovi za iduću godinu?
– Uzimajući u obzir da su tokom 2019. godine ojačani temelji strategije poslovanja, a vodeći se i makroekonomskim pokazateljima, kao i rastućim potrebama tržišta, verujemo da se pred nama otvaraju nove perspektive za dalje korake u osvajanju evropskog tržišta.
– U planu je i otvaranje novih proizvodnih pogona. Biće prilike da razgovaramo i na tu temu.
Kakve promene na tržištu očekujete narednih godina i kako firme treba da se pripreme?
– Ekspanzija tržišta nekretnina i građevine veća je nego ikada. Zabeležen je rast prodaje nekretnina koji je za 12% veći nego u istom periodu prethodne godine, uz rast cena od 10%. S tim u vezi, konstantno prilagođavanje i fleksibilno reagovanje na tržišne trendove treba da predstavlja imperativ delovanja uz kontinuirano unapređenje proizvoda i kvaliteta odnosa u lancu poslovanja. Fokus treba da bude i na povećanju zadovoljstva i motivacije zaposlenih obezbeđivanjem pristupa novim znanjima i kreiranju prilika za profesionalni napredak.