Ukoliko ste u ranim fazama planiranja uređenja svog doma kao i odabira boje za zidove, ova blog stranica pravo je mesto gde ćete pronaći korisne savete koji vas mogu inspirisati da oslobodite svoju kreativnost i oživite autentičan osećaj kombinovanja boja.
Svaki deo vašeg doma iziskuje kombinovanje nijansi koja će biti odraz vašeg stila i kreirati energiju ambijenta koji vam se dopadati u svakom trenutku. Namena svake sobe u domu treba da bude osnova od koje počinje razmišljanje o bojama zidova i dizajnu enterijera.
Pre nego što uzmete paletu u ruke, razgledajte i napravite popis karakteristika vašeg doma. Kakav je raspored prostorija u kući i kojih su dimenzija? Koliko svetlosti ulazi u vaše sobe? Imate li tamne ili svetle drvene podove, otvorene grede ili kamin od kamena? Nijanse i ton svih ovih elemenata poželjno je pažljivo utkati u izbor osnovne boje za zidove sa najvećom površinom. Svaka prostorija ima svoju jedinstvenu estetiku u kojoj najviše dominira određeni element nameštaja, možda neki veliki prozor ili raskošni tepih. Potrudite se da osnovnom bojom za zidove ne zasenite omiljene detalje, već ih uklopite u harmoničnom duhu.
Dobro utvrdite šta želite da postignete u prostoru i hrabro se uputite u dalju realizaciju. Pravu inspiraciju možete pronaći u dobroj fotografiji, umetničkom delu ili ambijentu omiljenog restorana.
Kako biste odabrali željene nijanse koje će oslikavati vaše emocije u ambijentu, koristite paletu sa uzorcima.
Iako je česta preferencija da se za svaki prostor koristi ista boja ili njene bliske nijanse, i adekvatno kombinovanje boja može doprineti kreiranju sofisticiranog, modernog i autentičnog dizajna enterijera. Boje za zidove koje se međusobno dobro uklapaju, usmeravaće pogled iz jedne sobe u drugu, stvarajući čaroliju vizuelnog kontinuiteta.
Najveću sobu u prostoru možete učiniti prijatnijom i prisnijom ukoliko koristite toplije nijanse, poput smeđe ili žute. S druge strane, za potrebu vizuelnog uvećavanja manjih soba, preporučuje se primena hladnijih nijansi poput plave, zelene ili ljubičaste. Uski i dugački prostori mogu se učiniti većim i širim ukoliko izaberete svetliji ton za duže, a malo tamniju nijansu za kraće zidne površine.
Dobro osvetljen prostor se primećuje odmah prilikom ulaska u isti. Prilikom odabira boje za zidove, obratite pažnju na količinu prirodnog osvetljenja, odnosno orijentaciju prostorije u odnosu na izvor svetlosti.
Kako se položaj sunca tokom dana menja, menjaće se i boja vaše sobe u odnosu na količinu svetlosti koja dopire u nju. Sobe okrenute ka severu imaju hladnu i plavičastu svetlost, a prostorije okrenute ka jugu primaju mnogo više svetlosti i najlepše su u toplim bojama. Istočno svetlo je toplo i žuto pre podne, a kasnije tokom dana postaje plavičasto. Večernje svetlo u sobama okrenutim ka zapadu je nežno i toplo, dok jutarnje može stvoriti senke koje će enterijer učiniti interesantnim mestom za boravak.
Spavaća soba je vaše lično utočište za odmor i opuštanje. Najbolji izbor boje podrazumeva nežne i umirujuće tonove, ali nećete pogrešiti ako se odlučite za duboke, svetle ili zasićene nijanse koje će vam udahnuti novu energiju i ulepšati jutra.
Veruje se da nežno zelena ublažava stres što je čini odličnim izborom za spavaću sobu. Plave smanjuju krvni pritisak, usporavaju disanje i puls, dok ljubičasta boja u svetlijim nijansama, poput lavande i jorgovana, doprinosi opuštajućem, toplom efektu.
Slobodno vreme i neprocenjivi zajednički trenuci koje provodite sa vašim dragim osobama, čine sobu za dnevni boravak najznačajnijom prostorijom koja bi trebala da odiše toplinom i harmoničnom energijom. Na tom mestu se stvara bezbroj lepih uspomena. Boja dnevne sobe ima ogroman uticaj na celokupan vizuelni utisak i osećaj koji ambijent reflektuje.
Neutralna siva boja odraz je elegancije i sofisticiranog stila. Zidovi u sivim nijansama deluju izuzetno umirujuće i doprinose toplini celokupnog ambijenta. Kako je ova boja za zidove potpuno neutralna, može se lako kombinovati sa drugim bojama, bilo da je reč o zidovima, dekorativnim detaljima ili nameštaju.
Kuhinja nije samo mesto za pripremanje obroka, već sve više postaje i prostor za razgovor i druženje, dok trpezarija dodatno doprinosi osećaju udobnosti i društvenost ambijenta u kome boravimo.
Odabir prave kombinacije boja za vašu kuhinju i trpezariju doprineće stimulisanju kreativne energije, bilo da je reč o pripremi ili konzumiranju jela.
Iskustvo nam govori da topli neutralni i prigušeni tonovi najbolje funkcionišu u kuhinji jer stvaraju osećaj čistoće i ugodnog okruženja. Međutim, izbalansiranom kombinacijom komplementarinih boja dodatno ćete naglasiti estetiku ovog dela prostora i inspirisati vrsne kulinarske majstorije. Žuta nijansa unosi energiju, zelena može učiniti prostor ugodnim mestom za druženje, dok ljubičasti detalji donose elegantan izgled, pun šarma. Prilikom razmatranja najboljeg rešenja za boju zida u trpezariji, preporuka je da se izaberu one nijanse koje prema psihološkim istraživanjima stimulišu apetit.
Crvena i narandžasta podstiču apetit, a uz dobro osvetljenje mogu podizati i nivo energije i podsticati na razgovor. Zbog intenzivnosti datih boja, potrebno ih je pažljivo upotrebljavati i svakako kombinovati sa drugim neutralnim bojama ili detaljima enterijera.
Sa druge strane, tople i svetlije nijanse žute, koralne, zlatna ili bronzane boje doprineće vedrini prostorije i utisku veće osvetljenosti.
Pozivamo vas da sa nama na našim društvenim mrežama Facebook / Instagram podelite koje to boje vi birate za svoje unutrašnje zidove.
Dopao vam se ovaj tekst? Pročitajte još neki na temu boja za zidove:
Šta se krije iza boje za zidove: BEKAMENT INTERIOR?